Leśniczówka w Lipniku została wybudowana w 1884 roku, w miejscu, gdzie dawniej stał pałacyk myśliwski Habsburgów, który uległ spaleniu. Leśniczówka nazywana była Försterówką od słowa förster, czyli leśniczy. Budynek zaprojektował Emanuel Rost, który nadał leśniczówce styl cottage, czyli charakter małej willi, wiejskiego dworku. Ganek i dach posiadają piękne zdobienia w drewnie. Leśniczówka służyła jako gospoda turystyczna i siedziba zarządu miejskich lasów Białej.

„W lipcu 1884 r. otwarty został Dom Myśliwski (Jägerhaus) należący do miasta Białej, a położony w Górnej Wsi w Lipniku. Wzniesiono go na miejscu spalonej leśniczówki wg projektu Emanuela Rosta seniora. Został nie tylko siedzibą Zarządu Lasów Miejskich (które liczyły 247,5 ha powierzchni), ale także domem wycieczkowym z gospodą, przeznaczonym dla obsługi masowych wycieczek mieszczan bialskich, zwłaszcza niedzielnych, jakie ruszyły wkrótce do tego obiektu. Często wybierano się z Białej z orkiestrą, wzbudzając w Lipniku sensację. W rezultacie Dom Myśliwski z leśną okolicą stały się w końcu XIX w. ulubionym miejscem zabaw i wypoczynku mieszczan bialskich, odgrywając rolę, jaką dla Bielska pełnił Cygański Las”.
źródła: dr Jerzy Polak „Zarys dziejów Lipnika”, lipnik.org, region.beskidia.pl< Powrót do listy zdjęć i panoram 360     Panorama nie działa? - Pomoc.