Dębowiec (686 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląskim, który ciągnie się na północ od Szyndzielni, obniżając się nad Olszówkę Górną. Zbocza miejscami porośnięte czysto bukowymi drzewostanami, jednymi z najładniejszych w Beskidzie Śląskim.
Z polany pod Dębowcem (536 m n.p.m., na wschód od szczytu) roztacza się panorama na Bielsko-Białą i Magurkę Wilkowicką. Na górnym skraju polany znajduje się dawne schronisko (które funkcjonowało także jako gospoda) - w chwili obecnej budynek przekształcono w restaurację.
Od 2001 roku funkcjonuje tu rekreacyjny tor saneczkowy „Słoneczna polana pod Dębowcem”. W 2013 r. na północnym stoku Dębowca oddano do użytku całoroczny Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec”. W skład Ośrodka wchodzą: kolej kanapowa o dł. 600 m, wyciąg zaczepowy dla dzieci o dł. 85 m, trasa do nauki jazdy na nartach, snowpark, ścianka wspinaczkowa, siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, ścieżka dydaktyczna i parking na 110 samochodów. Trasa zjazdowa jest sztucznie naśnieżana oraz oświetlona.
źródło: Wikipedia< Powrót do listy zdjęć i panoram 360     Panorama nie działa? - Pomoc.