Budynek Poczty Głównej z 1898 roku - okazały dwuskrzydłowy, neobarokowy, gmach dawnej Poczty Głównej. Charakterystyczny, typowy dla austriackich budynków pocztowych, wzniesiony w latach 1897-1898 wg. projektu Karola Korna, architekta będącego twórcą wizerunku miasta. Przejął rolę poczty mieszczącej się od XVIIIw. na Starym Rynku, pod którą podjeżdżały dyliżanse, kursujące na regularnej linii Wiedeń Lwów. Ten ciekawy architektonicznie budynek, zwieńczy wysoka kopuła z figurami Jowisza i Merkurego. Nadal jest w „rękach” Poczty Polskiej i spełnia swoje funkcje pocztowe. Uznawany jest za najbardziej charakterystyczny i rzucający się w oczy budynek miasta. Mieści się przy uczęszczanej trasie na Szczyrk.

Budynek Teatru Polskiego z 1890 roku - wzniesiony według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera w stylu eklektycznym z przewagą neoklasycyzmu i neobaroku, z wykorzystaniem motywu rzymskiego łuku triumfalnego na fasadzie ozdobionej ponadto posągami Apolla oraz muz: Melpomeny i Talii. Teatr w swoim kształcie, przypomina Operę Wiedeńską i Teatr Narodowy w Budapeszcie. Do dziś zachowała się kurtyna z 1890 r. przedstawiająca Taniec Nimf. Przed budynkiem teatru znajduje się replika zabytkowej fontanny z 1895 r., podarowanej miastu przez budowniczych bielskich wodociągów.

Zamek książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej to najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Zamek został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Jest typem zamku miejskiego od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska i będącego zarazem najsilniejszym elementem jego obwarowań. Pełnił także rolę śląskiej warowni granicznej, strzegąc wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego na rzece Białej – oddzielającej Śląsk od Małopolski.
Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i przekształcał się on coraz bardziej w rezydencję szlachecką, stanowiąc od 1572 r. centrum administracyjno-gospodarcze państwa bielskiego (od 1752 r. Księstwo Bielskie) oraz siedzibę jego właścicieli. Na skutek licznych przebudów zatarte zostały jego dawne cechy stylowe. Ostatnia z nich miała miejsce w latach 1855-1864 (wtedy powstała m.in. eklektyczna fasada zwrócona ku pl. Bolesława Chrobrego). Od 1945 r. był siedzibą Muzeum w Bielsku-Białej (d. Muzeum Okręgowe), wcześniej przez ponad 200 lat był własnością rodu Sułkowskich.
źródło: Wikipedia, polskaniezwykla.pl



< Powrót do listy zdjęć i panoram 360     Panorama nie działa? - Pomoc.