Plac Ratuszowy – plac w centrum Bielska-Białej, w historycznej dzielnicy Biała Krakowska (administracyjnie: Biała Śródmieście), między ul. Dmowskiego a ul. Stojałowskiego. Główną budowlą placu jest bielski ratusz.
Jest to zbliżony kształtem do prostokąta plac o długości około 180 m na osi północ–południe. Szerokość placu wynosi w najszerszej północnej części – 60 m, w części środkowej – 30 m, natomiast w części południowej – 50 m.
W II poł. XIX w. w miejscu dzisiejszego pl. Ratuszowego znajdował się Targ Świński. W 1869 r. we wschodniej jego części powstał kompleks zabudowań fabryki sukna Franciszka Vogta, później należącej do Fryderyka Tislowitza. W roku 1890 r. w sąsiedztwie fabryki powstał budynek, istniejącej od 1864 r., straży pożarnej w Białej. Odtąd plac nosił nazwę Plac Straży Pożarnej (Feuerwehrplatz) i przestał pełnić funkcję targu.
W 1895 r. rozpoczęto budowę nowego ratusza w Białej. Z uwagi na brak miejsca w ciasnych strukturach urbanistycznych budynek powstał w zachodniej części słabo jeszcze zabudowanego pl. Straży Pożarnej. Neorenesansowy gmach, projektu Emanuela Rosta, został oddany do użytku w 1897 r. i mieścił początkowo zarówno magistrat, jak i kasę oszczędności, kilkanaście miejskich instytucji (m. in. muzeum, straż miejska i Towarzystwo Obywatelskie) oraz mieszkania urzędników. W tym samym roku plac przemianowano na Plac Ratuszowy (Rathausplatz).
źródło: Wikipedia< Powrót do listy zdjęć i panoram 360     Panorama nie działa? - Pomoc.