Studnia Luschki to nazwa zbiornika regulującego ciśnienie wody, który jest częścią historii bielskich wodociągów i kanalizacji.
Studnię Luschki zbudowano w 1895 r. jako zbiornik wyrównujący ciśnienie wody, a swą nazwę zawdzięcza postaci prof. Gustawa Luschke, który w tamtym czasie pełnił funkcję przewodniczącego miejskiej komisji zaopatrzenia w wodę. Powierzono mu zadanie rozwiązania problemu niedoboru wody w mieście. Mieszczanie skarżyli się bowiem, że do ich domów nie dociera woda, a przyczyną był dynamiczny rozwój przemysłowego Bielska. Do Studni Luschki doprowadzano wodę rurociągiem z Wapienicy. Ze zbiornika woda spływała grawitacyjnie do miejskiej sieci wodociągowej i docierała do kamienic w centrum miasta. Dzięki tej inwestycji problem niedoboru wody został znacznie złagodzony. Studnia i otaczający ją skwer zostały niedawno odrestaurowane.
Mural na ścianie kamienicy obok studni Luschki autorstwa NeSpoon to ażurowa, graficzna kompozycja nawiązująca swoją stylistyką do ręcznie wytwarzanych koronek klockowych powstających w najstarszym ośrodku koronczarskim w Polsce, w małopolskiej miejscowości Bobowa. Mural zrealizowany został w programie "oBBraz miasta 2", organizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej oraz Galerię Bielską BWA.
źródło: opencaching.pl, bielsko.info< Powrót do listy zdjęć i panoram 360     Panorama nie działa? - Pomoc.